Pozvánka na hudební večer s názvem Richard Kubla: Most mezi Ostravou a Vídní

„Český Caruso“ Richard Kubla aneb Operní tenor světového formátu opět v Ostravě!

Ostrava dala hudbě řadu vynikajících pěveckých osobností, ale na jednu se dlouhá léta zapomínalo: na Richarda Kublu (1890-1964). Obrátil jsem mu život naruby, strávil moře času v archivech a knihovnách, vyzpovídal pamětníky... a výsledky rád představuji veřejnosti, protože jde o velmi zajímavý a inspirující životní příběh.

Těmito slovy muzikolog Viktor Velek (Fakulta umění OU) zve veřejnost na středu 26. října. V útulném prostředí klubu Parník (Sokolská třída, naproti budově VŠB) od 18 hodin představí pestrou formou život a dílo výjimečného umělce. Ten se nejvíce zapsal do dějin operního zpěvu, ovšem narážíme na něj ve studentských letech i na fotbalové scéně a v místním ochotnickém divadle. Svůj život profesně spojil s Vídní a Prahou, byl ale i hostem desítek operních scéna u nás i v zahraničí, natáčel na gramofonové desky, vstoupil do světa stříbrného plátna atd.

Výsledkem badatelské práce Viktor Velka jsou dvě česko-německy psané publikace, které v klubu Parník představí a bude je možno zde i se slevou zakoupit. První je monografie typu „život a dílo“ a druhou tvoří edice Kublových pamětí. Těšit se lze na nahrávky Kublova zpěvu, ukázku z prvního filmu o československém trampingu (Osada mladých snů), na Kublou čtené paměti natočené pro rozhlas, projekci fotografií a na ukázky z obou knih.

Akce se koná v rámci festivalu „Der Kulturpunkt“ zaměřeného na česko-německé vztahy. Vstupenky jsou k dispozici na místě, příp. v předprodeji ostravského Centra vzdělávání a kultury.

Jste srdečně zváni!

Richard Kubla: Most mezi Ostravou a Vídní
Richard Kubla (v Carmen)
Richard Kubla (v Mistři pěvci norimberští)
Richard Kubla (v Siegfried)
Mgr. Dr. Phil. Viktor Velek, Ph.D.

Zveřejněno / aktualizováno: 24. 10. 2022