Festival klavírní instruktivní literatury Gradus ad Parnassum v době koronavirové aneb Ozvěny distanční výuky na ZUŠ

Přes všechna omezení, která vycházejí ze současné epidemiologické situace, se v závěru ledna 2021 konal již šestý ročník Festivalu instruktivní klavírní literatury Gradus ad Parnassum. Byl zaměřen na dílo doc. Eduarda Douši, Ph.D., který letos oslaví významné životní jubileum a jehož skladby jsou s oblibou hrány právě dětmi na Základních uměleckých školách. Festival zdaleka nemohl proběhnout v obvyklém měřítku a s posluchači v sále, nicméně právě pro zúčastněné žáky ZUŠ z Moravskoslezského kraje a jejich učitele byl mimořádným zážitkem v jinak distančně vedené výuce. Interpretační seminář, k jehož vedení se k nám opět vrátil kolega z AMU v Praze doc. Ivo Kahánek, Ph.D., byl v celém rozsahu nahráván a po zpracování budou videa součástí studijního materiálu na webu univerzity (moodle.osu.cz). Význam tohoto materiálu v současných souvislostech a omezeném prezenčním vyučování stále stoupá. Je využíván ve výuce mladých klavíristů na Katedře klávesových nástrojů, ale slouží také jako zpestření on-line výuky pedagogům a žákům na ZUŠ a konzervatořích. Vzhledem k tomu, že jsou zde zaznamenávány semináře a přednášky od samého počátku festivalu, slouží také jako určitý časosběrný dokument a samozřejmě je studnicí informací. Ty jsou primárně členěny podle zaměření jednotlivých ročníků (Luboš Sluka, Klement Slavický, Petr Eben, Ilja Hurník, Bohuslav Martinů, Vítězslava Kaprálová, čeští klasikové), ale dále pak umožňují výběr podle jednotlivých skladeb, účinkujících a z metodicky podstatného hlediska − podle interpretačních fenoménů řešených při výuce (charakter skladeb, rytmická stránka, práce na dynamice, práce s hracím aparátem apod.).

str. 1

str. 2