XII. ročník mezinárodních interpretačních kurzů v oboru klavír

Katedra klávesových nástrojů Fakulty umění Ostravské univerzity pořádá v roce 2024 již XII. ročník mezinárodních interpretačních kurzů v oboru klavír, který se letos uskuteční ve dnech 25.−30. října 2024 v nové budově Fakulty umění Ostravské univerzity na Černé louce, Moravská Ostrava 3398 (City Campus OU, budova CU).

Již tradiční součástí klavírních kurzů bude zahajovací koncert, koncert účastníků, přednáška a cembalová dílna. Naopak novinkou tohoto roku je možnost zúčastnit se rovněž specializovaného interpretačního kurzu zaměřeného na obor cembalo, který se bude konat souběžně s klavírními kurzy ve dnech 28.−30. října 2024 v téže budově.

Lektoři kurzů - klavír:

prof. Jan JIRASKÝ (Janáčkova akademie múzických umění Brno)
doc. Peter PAŽICKÝ (Akadémia umení v Banskej Bystrici)
doc. Eliška NOVOTNÁ (Fakulta umění Ostravské univerzity)
MgA. Jana VONDRÁČKOVÁ, Ph.D. (Fakulta umění Ostravské univerzity)
Mgr. Lukáš MICHEL, ArtD. (Fakulta umění Ostravské univerzity).

Cembalová dílna:

MgA. Vojtěch SPURNÝ (Fakulta umění Ostravské univerzity)

Cena kurzů:

Aktivní účast: 3.000,- Kč
Pasivní účast: 1.000,- Kč

Předpokládaný program kurzů (změna vyhrazena):

Pátek 25. října 2024
během odpoledne příjezd účastníků, ubytování
16,00 – 18,30 - prezence účastníků – Fakulta umění, City Campus OU, Moravská Ostrava 3398 (kurzovné, vstupní informace)
Od 16,00 – 19,00 dle aktuální situace možnost cvičení
18,00 – zveřejnění harmonogramu individuálních lekcí – místo bude upřesněno – možnost zapsání individuálních lekcí s lektory
19,00 hodin – zahajovací koncert - Klavírní recitál Jana Jiraského
po skončení koncertu budou účastníci seznámeni s programem kurzů
Sobota 26. října 2024
odpoledne – individuální lekce s lektory
asi v 18,00 hodin – přednáška MgA. Jany Vondráčkové, Ph.D.
Neděle 27. října 2024
po obědě – malý výlet (dobrovolné) - čas a místo srazu upřesníme
po návratu z výletu– individuální lekce s lektory
Pondělí 28. října 2024
odpoledne – individuální lekce s lektory
18,30 – Koncert lektorů oboru cembalo – Marek Toporowski a Vojtěch Spurný
úterý 29. října 2024
14,00 – 17,30 – individuální lekce s lektory nebo příprava na koncert účastníků
14,00 – 17,30 - akustické zkoušky na závěrečný koncert účastníků
18,00 - Závěrečný koncert účastníků kurzů (aktivní účast dobrovolná)
Po skončení koncertu proběhne předání certifikátů o účasti a focení účastníků
Následuje společenské setkání účastníků s lektory
středa 30. října 2024
dopoledne – individuální lekce s lektory (dle počtu a zájmu účastníků bude upřesněn harmonogram a rozsah lekcí v tento den)
odpoledne - oběd, odjezd účastníků

Individuální lekce s lektory: během celého konání kurzu budou mít aktivně přihlášení studenti možnost se zapsat na jednotlivé lekce ke všem pedagogům (podle počtu přihlášených budeme počet hodin více či méně korigovat, zaručit můžeme minimálně 3 individuální lekce na jednoho studenta; délka lekce je 45 minut). Hodina cembala se nazapočítává do součtu 3 lekcí.

Studovaný repertoár je bez omezení, v roce Smetanova výročí je jeho dílo vítáno.

Cvičení bude po celou dobu trvání kurzů zajištěno přímo v prostorách Fakulty umění nejen ve třídách Katedry klávesových nástrojů, ale zároveň v dalších místnostech jiných kateder.

Pokud máte ve svém repertoáru nějaké dílo z období baroka (nebo jej začínáte studovat), nabízíme vám cembalovou dílnu, kterou povede cembalista Vojtěch Spurný. K dispozici vám bude vlámské a italské cembalo, dvoumanuálové německé cembalo, klavichord a cenné rady odborníka. Cembalová dílna začne v neděli 27. října 2024.

Náslechy v hodinách – ve volných chvílích se samozřejmě můžete přijít podívat do kterékoli hodiny a poslechnout si hru vašich kolegů. Bude jistě zajímavé sledovat pedagogické působení všech lektorů i z pozice posluchače! Rozpis výuky se studovanými skladbami bude veřejný.

Pasivní účastníci mají možnost účastnit se všech akcí kurzů bez omezení s výjimkou aktivní hry.

Přihlášky posílejte na uvedenou adresu, nezapomeňte napsat svůj e-mail, abychom vás mohli s předstihem informovat. Buďte tak laskaví a připište také repertoár, který chcete na kurzech studovat.

Za všechny lektory zdraví Lukáš Michel,
vedoucí Katedry klávesových nástrojů FU OU