Mezinárodní festival dětské a studentské multimediální tvorby TrikFilm 2024 je za námi
Fakulta umění Ostravské univerzity uspořádala na konci září již 5. ročník Mezinárodního festivalu dětské a studentské multimediální tvorby TrikFilm. Letošním tématem byla „Myšlenka“ jako akcent lidství a humanismu. Samotný festival je zaměřen na současnou tvorbu v oborech animovaný film, videoart, světelný design, motion design a videohry. Do soutěže festivalu se letos přihlásilo téměř 800 projektů z celého světa. Zastoupena zde byla současná tvorba dětí do 11 let, tvůrců do 16 let a tvorba středoškolských a vysokoškolských studentů. Návštěvníci festivalu i odborná veřejnost mohla sledovat, jaká témata dnes řeší mladí tvůrci a kudy se ubírá současné audiovizuální umění. O tématech a vysoké úrovni projektů diskutovali na půdě Fakulty umění studenti univerzity i ostravských středních uměleckých škol s porotci jednotlivých soutěžních sekcí a také s tvůrci filmů, kteří do Ostravy přijeli příkladně z Rakouska, Rumunska nebo Indie.
Hlavními organizátory tohoto mezinárodního festivalu byla vedoucí Ateliéru animované tvorby Denisa Jánská a doktorka Marcela Polochová. Konání festivalu je spojeno s vysokými standardy kladenými na technickou i uměleckou kvalitu jednotlivých sekcí. Nejprve komise provádí výběr přihlášených projektů, následně musí být výběr zpracován pro členy mezinárodně složené poroty a opatřen anglickým a českým překladem. Kritériem pro výběr je kvalitní řemeslné zpracování, invence autora projektu a inovativní řešení.
V souvislosti s nároky na kvalitu programu jednotlivých sekcí organizátoři festivalu pořádají pro studenty i veřejnost různé vzdělávací akce, přednášky a workshopy, a to nejen v době konání festivalu. V animačních dílnách si letos mohli návštěvníci vyzkoušet stop motion animaci pod i před kamerou, kreslenou animaci, animaci ploškové i klasické loutky a pixilaci, a to pod vedením akademiků nebo studentů Ostravské univerzity. Při mezigeneračním propojování a pro pochopení přístupu k současné tvorbě, je kladen důraz také na původní klasické techniky výtvarné a audiovizuální tvorby. V tomto duchu byl uspořádán například workshop kaligrafie či přednáška o tvorbě klasického animovaného filmu metodou plošné loutky v Barrandovských ateliérech Krátkého filmu. Současné techniky pak byly zastoupeny na workshopech Motion capture a jeho využití pro animaci v produkci videoher, také v Dabingové dílně nebo samotné tvorbě videoher zaměřené na začínající mladé tvůrce.
Festival představil také všechny soutěžní projekty. Projekce v komorním sále postupně promítla všechny soutěžní animované filmy. Malý sál FU poskytl příjemné prostředí ke shlédnutí všech projektů videoartu, motion designu i pro instalaci projektu světelného designu. V předsálí byly prezentovány videohry. V galerii FU probíhala výstava loutek Zdeňka Podhůrského. Čtvrteční večer byl věnován světelnému designu při veřejné projekci na fasádu budovy FU, ve středu jste si mohli prohlédnout a zakoupit umělecké výrobky studentů na Art trzích, v pátek pak přijít na studentskou akci přehlídky krátkých animovaných filmů, které vznikly z čiré potřeby sebevyjádření autora a večer si pak dále užít na koncertě ostravské kapely SACA. Celý festival byl zakončen v sobotu 28. září 2024 slavnostním vyhlášením vítězů a koncertem dua Michal Žáček – Mário Šeparovič.
Děkujeme za podporu všem partnerům projektu: Moravskoslezský kraj, Ostravská univerzita, statutární město Ostrava, Ministerstvo kultury České republiky, SmVaK, Ateliér Simona a Seepoint. Více se o festivalu dočtete na stránkách trikfilm.cz a festivalových sociálních sítích.
Zveřejněno / aktualizováno: 14. 10. 2024