XII. ročník mezinárodních interpretačních kurzů v oboru cembalo

Katedra klávesových nástrojů Fakulty umění Ostravské univerzity pořádá v roce 2024 již XII. ročník mezinárodních interpretačních kurzů, které se do této doby pořádaly pouze v oboru klavír a které letos rozšiřujeme o specializované interpretační kurzy v oboru cembalo. Cembalové kurzy proběhnou ve dnech 28.−30. října 2024 v nové budově Fakulty umění Ostravské univerzity na Černé louce, Moravská Ostrava 3398 (City Campus OU, budova CU).

Standardní součástí cembalových kurzů budou individuální lekce s lektory, možnost náslechu v hodinách lektorů, koncert lektorů a koncert účastníků.

Lektoři kurzů - cembalo:

Marek TOPOROWSKI (Akademia muzyczna im. K. Pendereckého Krakow)
MgA. Vojtěch SPURNÝ (Fakulta umění Ostravské univerzity)

Cena kurzů:

Aktivní účast: 2.000,- Kč
Pasivní účast: 1.000,- Kč

Ladění nástrojů:

Tomáš Flégr

Repertoár:

cembalová a klavichordová literatura 16. až 18 st. (od pozdní renesance do klasicismu) nebo moderní cembalová literatura

Zaměření:

studenti středních škol (konzervatoře a hudební gymnázia) oboru cembalo, varhany a klavír

Požadovaná úroveň:

Minimální stupeň technické vyspělosti na úrovni nižších ročníků konzervatoře. Předchozí zkušenost hry na cembalo a klavichord je vítána, není ale podmínkou.

Předpokládaný program kurzů (změna vyhrazena):

Neděle 27. října 2024
během odpoledne příjezd účastníků, ubytování
18,00 – 20,00 dle aktuální situace možnost cvičení
Pondělí 28. října 2024
dopoledne – příjezd účastníků, informace
individuální lekce – Vojtěch Spurný
oběd, přestávka
odpoledne– individuální lekce s lektory (Spurný, Toporowski)
18,30 – Koncert lektorů oboru cembalo – Marek Toporowski a Vojtěch Spurný
Úterý 29. října 2024
dopoledne – individuální lekce s lektory
14,00 – 17,30 – individuální lekce s lektory nebo příprava na koncert účastníků
14,00 – 17,30 - akustické zkoušky na závěrečný koncert účastníků
18,00 - Závěrečný koncert účastníků kurzů (aktivní účast dobrovolná)
Po skončení koncertu proběhne předání certifikátů o účasti a focení účastníků
Následuje společenské setkání účastníků s lektory
Středa 30. října 2024
dopoledne – individuální lekce s prof. Markem Toporowským
oběd, přestávka
odpoledne – individuální lekce s prof. Toporowským (dle počtu a zájmu účastníků bude upřesněn harmonogram a rozsah lekcí odpoledního bloku)
odjezd účastníků

Individuální lekce s lektory: během celého konání kurzu budou mít aktivně přihlášení studenti možnost se zapsat na jednotlivé lekce k oběma pedagogům (podle počtu přihlášených budeme počet hodin více či méně korigovat, zaručit můžeme minimálně 3 individuální lekce na jednoho studenta; délka lekce je 45 minut).

Cvičení bude po celou dobu trvání kurzů zajištěno přímo v prostorách Fakulty umění ve třídách vybavených uvedenými nástroji.

Náslechy v hodinách – ve volných chvílích se samozřejmě můžete přijít podívat do kterékoli hodiny a poslechnout si hru vašich kolegů. Bude jistě zajímavé sledovat pedagogické působení obou lektorů i z pozice posluchače! Rozpis výuky se studovanými skladbami bude veřejný.

Pasivní účastníci mají možnost účastnit se všech akcí kurzů bez omezení s výjimkou aktivní hry.

Přihlášky posílejte na uvedenou adresu, nezapomeňte napsat svůj e-mail, abychom vás mohli s předstihem informovat.

Na vaši účast se těší Lukáš Michel,
vedoucí Katedry klávesových nástrojů FU OU