Nabízené studijní programy a obory pro přijímací řízení
Malba I
Studijní program v kostce
BAKALÁŘSKÝ PROGRAM SE SPECIALIZACÍ MALBA 1 NABÍZÍ KOMPLEXNÍ A ODBORNÉ VZDĚLÁNÍ V OBLASTI UMĚNÍ, KONKRÉTNĚ MALÍŘSTVÍ. SPECIALIZACE JE ZAMĚŘENÁ NA ZKOUMÁNÍ FENOMÉNU MALBY S DŮRAZEM NA MALÍŘSKÉ GESTO VE FIGURÁLNÍ MALBĚ, VYJÁDŘENÍ NARACE A PSYCHOLOGII MÝTU A JEHO TYPOLOGII.
Specializace malba 1 je koncipována jako ateliér ke studiu jak tradičních malířských technik, tak i jejich přesahům do nových, netradičních, či digitálních podob. Výuka je zaměřená na určování a přehodnocování tvůrčích uměleckých strategií a reflexi jejich vývoje. Je sledován vývoj malířského umění od minulosti po současnost, a poznatky jsou uplatněny pro tvůrčí činnost studenta. Ten se učí pracovat nejen s obrazovou plochou a formou vyjádření tématu, ale také s celkovým vyzněním instalace, či pochopením dopadu uměleckého projevu na diváka. Je sledován vývoj malířských forem konkretizujících, figurativních nebo abstraktních a jejich přehodnocení pro použití na současné umělecké scéně. Zájem je soustředěn na nové techniky a materiály v malbě a ovlivnění či využití digitálních technologií pro tvorbu obrazu. Program zahrnuje zkoušky, případové studie a osobní konzultace v rozsahu úměrném studentskému zájmu o problematiku. Je naplňován kvantitativní plán studia s přihlédnutím ke kvalitativnímu rozvoji tvůrčí osobnosti studenta.
Malba I
Malba I je specializace zaměřená na zkoumání fenoménu malby s důrazem na malířské gesto ve figurální malbě, vyjádření narace a psychologii mýtu a jeho typologii.
Co od vás očekáváme?
Předpokladem pro studium je ovládání základních malířských technik, jako je štětcová malba barvami a ovládání kresebných prostředků pro kresbu, na motivech portrétu, figurální malby a kresby, krajiny či zátiší. Pro specializaci je výhodou základní znalost dějin umění a orientace v důležitých uměleckých dílech minulosti s akcentem na médium malby. Zaujetí a odhodlání při tvorbě je přínosem.
Co se naučíte?
Jako student programu se naučíte: vytvořit obraz jako kvalitní uměleckou realizaci., vytvořit obrazovou sérii nebo jinou uměleckou realizaci a obhájit ji před uměleckou kritikou, ovládat tradiční i netradiční malířské metody pro tvorbu obrazu či jiné umělecké realizace, ovládat základní digitální technologie pro tvorbu obrazu, připravit samostatnou výstavu nebo projekt, základním znalostem výtvarné a topografické anatomie, efektivně využívat základní terminologii oboru, znalosti stěžejních uměleckých děl oboru, orientovat se v posloupnostech starého, moderního i současného umění s akcentem na médium malby, orientovat se v primární i sekundární literatuře týkající se oboru, vytvořit prezentaci vlastní tvorby ve formě portfolia, katalogu nebo digitálního výstupu.
Kde a jak se uplatníte?
Absolventi bakalářského programu se specializací malba 1, mají uplatnění jakožto kvalifikování umělci, malíři, na poli uměleckého provozu nejen v českém prostředí, ale i v zahraničí.
Jaké předměty budete studovat?
Přijímací řízení
Podmínky k přijetí
Obecná podmínka
Každý uchazeč musí dosáhnout středního vzdělání s maturitní zkouškou, nebo vyššího odborného vzdělání v konzervatoři, nebo (výjimečně) nemusí vůbec dosáhnout středního vzdělání, nebo vyššího odborného vzdělání v konzervatoři. Uchazeč doloží ověřenou kopii vysvědčení o maturitní zkoušce nebo vysvědčení o absolutoriu v konzervatoři, nebo diplomu absolventa konzervatoře. Tento doklad předávají uchazeči u zápisu do studia. O konkrétním termínu zápisu do studia budou přijatí uchazeči informováni po skončení přijímacích zkoušek.
Přílohy k přihlášce: portfolio domácích prací. Žádné další přílohy ani maturitní vysvědčení uchazeči na fakultu nezasílají.
Další podmínka
Úspěšné vykonání přijímací zkoušky.
Přijímací zkouška je dvoukolová, v 1. kole se hodnotí domácí práce uchazeče.
- Uchazeč své portfolio vybírá tak, aby vytvářelo co nejširší informaci o jeho uměleckém rozsahu se zaměřením na zvolený ateliér
- Soubory ve formátu JPEG nebo PDF vkládá uchazeč komprimované v jeden soubor ve formátu ZIP (max. 100 MB) jako přílohu k e-přihlášce.
Každý uchazeč může získat v této části přijímací zkoušky nejvýše 10 bodů. Každý uchazeč, který získá méně než 10 bodů, nesplnil podmínku úspěšného vykonání přijímací zkoušky, nepostupuje do 2. kola přijímací zkoušky a nebude přijat ke studiu. Každý uchazeč, který získá 10 bodů v této části přijímací zkoušky, automaticky postupuje do 2. kola přijímací zkoušky.
V případě, že se uchazeč rozhodne podat přihlášku na více specializací a postoupí do 2. kola přijímací zkoušky, musí počítat s náročností přijímací zkoušky a jejím průběhem, který je konstantní termínem a rozsahem dní pro všechny specializace.
2. kolo přijímací zkoušky sestává ze dvou částí:
- talentová - praktická: uchazeč plní zadané úkoly dle zvolené specializace. Každý uchazeč může získat v této části přijímací zkoušky nejvýše 60 bodů.
- ústní část přijímací zkoušky má podobu rozpravy nad domácími pracemi a pohovoru zaměřeného na všeobecný rozhled v oblasti dějin umění a výtvarných umění před zkušební komisí sestávající z nejméně tří akademických pracovníků fakulty. Každý uchazeč může v této části přijímací zkoušky získat nejvýše 30 bodů.
Body z 1. a 2. kola se sčítají. Každý uchazeč může získat nejvýše 100 bodů. Každý uchazeč, který získá méně než 75 bodů z přijímací zkoušky celkem, nesplnil podmínku úspěšného vykonání přijímací zkoušky a nebude přijat ke studiu.
Možnost prominutí přijímací zkoušky
Přijímací zkouška nemůže být prominuta.
Okruhy k přijímací zkoušce
Obsah talentové zkoušky
1. kolo – domácí práce – portfolio uchazeče v rozsahu cca 25 prací
- fotodokumentaci vlastních studií (portrét, figura, ruce, aj.)
- fotodokumentaci vlastní tvůrčí práce
- uchazeč vybírá své portfolio tak, aby vytvářelo co nejširší informaci o jeho uměleckém rozsahu se zaměřením na zvolený ateliér
- práce budou obsahovat následující informace: název, rok vzniku, techniku, rozměry
2. kolo přijímací zkoušky
- kresba hlavy podle živého modelu
- figurální malba podle modelu (zátiší)
- malba na zadané téma
- Pro přijímací zkoušku si uchazeči donesou tyto pomůcky:
balící papír na 2–3 kresby, přírodní uhel, papíry A1 nebo lepenky (plátno), balící papír a kreslící náčiní (uhel, tužka, rudka atd.) temperové (akrylové, olejové barvy), dále štětce, nádoby na vodu, palety, úhelníky, řezáč, lepící pásku, připínáčky...
Okruhy k ústní zkoušce – pohovor
- rozprava nad domácími pracemi
- pohovor zaměřený na dějiny umění, literaturu, architekturu, film, hudbu, divadlo, současné umění, výstavy
- všeobecný rozhled týkající se dějin umění a výtvarných umění
Pohovory budou probíhat průběžně.
Organizace přijímacího řízení
Přílohy přihlášky
- Domácí práce komprimované v jeden soubor ve formátu ZIP (max. 100 MB).
Pracoviště zajišťující vaše studium
Kontakty
- Více informací o obsahu studijního programu vám podá jeho pedagogický poradce dr hab. MgA. Václav Rodek, ArtD.
- Obecné dotazy ke studiu a k přijímacímu řízení vám zodpoví na Studijním oddělení.
- Dotazy uchazečů se specifickými potřebami (například zdravotním postižením) zodpoví naše Centrum Pyramida.
- Potřebujete poradit, co dále byste mohli studovat nebo pro co máte největší vlohy? Obraťte se na naše Poradenské a kariérní centrum.
Informace pro studenty se specifickými potřebami
Studijní programy uskutečňované Ostravskou univerzitou jsou dostupné i pro osoby se zdravotním postižením, pokud v informacích ke konkrétnímu studijnímu programu není uvedeno jinak. Máte-li, jako uchazeč se specifickými potřebami, jakékoli dotazy týkající se přístupnosti jednotlivých studijních programů, obraťte se na Centrum Pyramida OU.
email:
telefon: +420 553 46 1234
mobil: +420 733 784 095.
Jako uchazeč bez specifických potřeb kontaktujte se svým dotazem studijní oddělení FU.