Figarova svatba: recenze

Letos v létě se mi dostalo příležitosti zhlédnout tři představení Figarovy svatby W. A. Mozarta (premiéru v Domě kultury, reprízu na Slezskoostravském hradě a na Hukvaldech), celé nastudování „made in ostravská Fakulta umění“, a musím říci, že mě kvalita produkce překvapila.

Hudební provedení pod vedením dirigenta Žídka bylo velmi zdařilé, a to i přes komplikovanou stylovou stránku. Režie byla dle mého názoru velmi koherentní a pro publikum srozumitelná, přičemž byl pečlivě podtržen charakter postav.

Někteří zpěváci jsou již zcela vyzrálí, ovládají hlasovou techniku a scénickou prezentaci a jistě by si zasloužili účinkování v představeních „oficiálních“ divadel.

S ohledem na minimální finanční prostředky, jež byly k dispozici, a vzhledem k tomu, že celá opera byla nastudována pouze studenty (včetně orchestru), si mohu dovolit tvrdit, že šlo o mimořádně vydařený počin, jemuž vyslovuji svou nejupřímnější poklonu. Bravo!

Paolo Gatto,
Šéf opery Státního Divadla Košice