Informace pro uchazeče o studium v doktorských studijních programech

Fakulta umění uskutečňuje doktorské studijní programy v prezenční i v kombinované formě studia.

Pokud nejste občanem ČR, ale byl Vám již přidělen pseudorodný kód v předchozím studiu, jste povinni použít tento pseudorodný kód k podání přihlášky i na doktorské studium.

Přihláška ke studiu

Termín podání e-přihlášky
1. ledna – 30. dubna 2024
Termín pro úhradu administrativního poplatku
do 30. dubna 2024

Náhradní termín přijímací zkoušky v doktorském studijním programu je udělován pouze ze závažných důvodů, znemožňujících účast na řádném termínu přijímací zkoušky. O náhradní termín je nutno požádat děkana fakulty nejpozději do 2 dnů ode dne konání řádného termínu přijímací zkoušky a důvody doložit příslušným potvrzením. Žádost zašlete na e-mail: .

Více informací soubor pdf 0,16 MB

Studijní program Hudební umění

Rámcový termín přijímací zkoušky
16. – 31. května 2024

Přílohy k přihlášce:

1. životopis, vč. údajů dokládajících mimořádné umělecké, studijní a jiné výsledky a předpoklady k samostatné umělecké tvůrčí činnosti
  2. anotaci zamýšlené disertační práce v rozsahu minimálně 3 – 4 normostran, vč. předpokládané literatury a pramenů, zdůvodnění výběru tématu atp. V ní přiblíží svou koncepční a metodologickou představu o zpracování disertační práce.
    Návrhy témat disertačních prací soubor pdf 0,04 MB
  3. představu o svém disertačním uměleckém interpretačním projektu v rozsahu nejméně 1 normostrany. V ní přiblíží koncepci, dramaturgii a zdůvodnění projektu.
  4. program recitálu připraveného pro umělecký výkon u přijímací zkoušky

Přílohy k přihlášce zašlete nejpozději do 10. května 2024 na e-mailovou adresu .

Pokud uchazeč nedodá povinné přílohy, nesplní podmínky pro přijetí ke studiu a nebude ke studiu přijat.

Katedra teorie a dějin umění FU nabízí dobrovolnou konzultaci, která je jakousi „generálkou“ na tu část přijímací zkoušky, která se týká realizace disertační práce. Uchazeč o studium může na základě této konzultace vylepšit to, s čím o pár dnů později předstoupí před zkušební komisi. Smysluplnost a efektivita konzultace je zaručena, pokud se uchazeč dostaví připraven – doporučuje se přinést vlastní magisterskou práci a krátce ji zhodnotit a také stručnou anotaci zamýšleného tématu disertační práce (téma, metody, zpracování, základní obsahová koncepce, přehled základní literatury a příp. i pramenů, definovat cíl a přínos, popsat stav dosavadního bádání atd.). Dobrovolné konzultace se budou konat cca týden před konáním přijímací zkoušky. Konkrétní termíny budou zaslány na mailovou adresu uchazeče.

Požadavky k přijímací zkoušce:

1. svým uměleckým interpretačním výkonem prokáže uchazeč předpoklady pro další růst v umělecké rovině ve hře na zvolený hudební nástroj nebo ve zpěvu
  2. uchazeč fundovaně obhájí výběr a způsob řešení tématu ve své zamýšlené disertační práci
  3. rozprava k předložené představě o disertačním uměleckém interpretačním projektu
  4. součástí ústní zkoušky může být přezkoušení z jednoho světového jazyka.

Kontaktní osoba: prof. Dušan Foltýn, e-mail:

Výtvarná umění

Rámcový termín přijímací zkoušky
červen 2024

Přílohy k přihlášce:

1. anotace zamýšlené disertační práce v rozsahu minimálně 3 - 4 normostran, vč. předpokládané literatury a pramenů, zdůvodnění výběru tématu atp. V ní přiblíží svou koncepční a metodologickou představu o zpracování disertační práce
  2. profesní životopis
  3. portfolio v elektronické verzi – uchazeč vloží portfolio jako přílohu přímo do e-přihlášky do 30. dubna 2024

Přílohy kromě portfolia zašlete na e-mailovou adresu do 30. dubna 2024.

Seznam školitelů pro daný akademický rok:

Uchazečům je doporučeno před podáním přihlášky konzultovat s vybraným školitelem svůj studijní záměr.

Kontaktní osoba: prof. PhDr. Zbyněk Janáček, email:

Zveřejněno / aktualizováno: 03. 04. 2024