Mezinárodní letní akademie hudby Ostrava 2023

20. červen – 1. červenec 2023

Druhý ročník Mezinárodní letní akademie hudby Ostrava 2023 otevře své brány studentům konzervatoří a vysokých hudebních skol, pedagogům konzervatoří a základních uměleckých škol i široké hudební veřejnosti již 20. června 2023. Hlavním posláním je setkávání se hudebníků v tvůrčím mezinárodním hudebním prostředí. Vedle intenzivní výuky se budou moci účastníci těšit na úvodní koncert lektorů a závěrečný koncert účastníků akademie. Letos vás přivítáme v nově otevřeném City Campusu Ostrava, kde se nachází také nová budova Fakulty umění se špičkovým koncertním sálem, který disponuje jednou z nejlepších akustik v České republice.

Letošní ročník letní akademie tvoří 2 části:

1. část: (20. – 23. června 2023), informace o lektorech a přihláškách níže
  2. část: (26. června – 1. července 2023) - IX. ročník mezinárodních interpretačních kurzů v oboru hra na hoboj a anglický roh, který ale má svou samostatnou přihlašovací stránku.

II. ročník Mezinárodní letní akademie hudby Ostrava finančně podpořilo Statutární město Ostrava.

Lektoři (20. – 23. června 2023):

doc. MgA. Martin Kasík, Ph.D. - klavír, AMU Praha
prof. MgA. Miloslav Jelínek - kontrabas, komorní hra, JAMU
doc. MgA. Eliška Novotná - klavír, FU OU
doc. MgA. Alena Mazgajová, ArtD. - housle, FU OU
MgA. Jan Schulmeister - housle, komorní hra, Wihanovo kvarteto
doc. MgA. Jiří Hanousek - violoncello, Janáčkova filharmonie Ostava, FU OU
doc. Mgr. Petr Maceček, Ph.D. - housle, komorní hra Talichovo kvarteto, FU OU

City Campus Ostravské univerzityNová budova Fakulty umění
Moravská Ostrava 3398.

Zájemci o účast vyplní přihlášku (kromě pasivních účastníků) a uhradí kurzovné.

Přihlášku zašlete na adresu do 31. května 2023. Kurzovné se hradí do 10. června 2023. Komorní soubor zasílá jednu společnou přihlášku.

Kurzovné pro 1. část akademie (20. – 23. června 2023):

Požadované údaje zpracováváme dle "Zásad ochrany osobních údajů".

Náslechy v hodinách – ve volných chvílích se samozřejmě můžete přijít podívat do kterékoli hodiny a poslechnout si hru vašich kolegů. Bude jistě zajímavé sledovat pedagogické působení všech lektorů i z pozice posluchače! Rozpis výuky se studovanými skladbami bude veřejný.

K dispozici bude profesionální korepetitor z Fakulty umění Ostravské univerzity.

Poznámka: Ubytování a stravování si zařizuje účastník sám.

Těšíme se na Vás!

doc. MgA. Martin Kasík, Ph.D. – klavír: vítěz mnoha domácích i mezinárodních soutěží, mj. soutěže Pražského Jara 1998, držitelem ceny Davidoff Prix 2000 pro nejlepšího českého interpreta do 28 let v oblasti klasické hudby a Ceny Harmonie pro nejúspěšnějšího mladého umělce za rok 2002.

prof. MgA. Miloslav Jelínek – kontrabas, komorní hra: Miloslav Jelínek se intenzívně věnuje sólové koncertní činnosti, vystupuje pravidelně na koncertních pódiích v Evropě, ale také např. v Číně a USA, v oblasti komorní hudby spolupracuje s řadou předních českých souborů a symfonických těles, mimo jiné s Moravskou filharmonií Olomouc, Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, Jihočeskou komorní filharmonií nebo Filharmonií Brno. Je čestným profesorem na Pekingské konzervatoři. V roce 1998 založil Českou společnost kontrabasistů.

doc. MgA. Eliška Novotná – klavír: vítězka mezinárodních interpretačních soutěží: Chopinova soutěž v Mariánských Lázních (1991), Smetanova klavírní soutěž v Hradci Králové (1992), v Janáčkova soutěž v Brně (1994), Beethovenova soutěž v Hradci nad Moravicí (1996), Rahn-musikwettbewerb ve Švýcarsku (1997), Piano 80 ve Švýcarsku (1998) a soutěž Marco Fiorindo v Torinu (2002).

MgA. Alena Mazgajová Čechová, ArtD. – housle: vystoupení sólová i komorní na prestižních hudebních festivalech v Evropě i zámoří - Pražské jaro, Janáčkův máj, Hudební fórum Hradec Králové, Europäische Musikwochen Passau, Le Festival International du Domaine Forget v Kanadě. Je také nositelkou Ceny Nadace Leoše Janáčka a Nadace Bohuslava Martinů.

MgA. Jan Schulmeister – housle, komorní hra: zakládající člen Wihanova kvarteta, pochází z rodiny s více než stopadesátiletou hudební tradicí. Jan Schulmeister byl s Wihanovým kvartetem za pedagogický a interpretační přínos na území Velké Británie třikrát nominován na cenu Královské filharmonické společnosti.

doc. MgA. Jiří Hanousek – violoncello: je laureátem mezinárodní soutěže Pražské jaro. V současné době působí jako sólista a koncertní mistr Janáčkovy filharmonie Ostrava. Kromě své úspěšné sólistické a orchestrální činnosti též vyučuje na Janáčkově konzervatoři a na Fakultě umění Ostravské univerzity. Hraje na violoncello, které postavil Miroslav Komár.

Mgr. Petr Maceček Ph.D. – housle, komorní hra, vedoucí a garant projektu: držitel zvláštní ceny v houslové soutěži Henryka Wieniawského v Polském Lublinu (1979) a titulu laureáta a absolutní vítěz Kocianovy houslové soutěže v Ústí nad Orlicí (1980).

Zveřejněno / aktualizováno: 23. 03. 2023