OU > O univerzitě > Struktura univerzity > Fakulty a ústavy > Fakulta umění

Valter Vítek

Základní

Životopis

Publikační činnost

Výuka

Vedené závěrečné práce

Projekty a granty


titul, jméno, příjmení:doc. Mgr. Valter Vítek
místnost, podlaží, budova: F 309, budova F
funkce:
obor činnosti:hra na klarinet
katedra / středisko (fakulta): Katedra dechových nástrojů (Fakulta umění)
telefon, mobil:
e-mail:
osobní WWW stránka:

Vzdělání:

1953 – 1958Vyšší hudebně pedagogická škola v Ostravě
1959 – 1964JAMU v Brně

Praxe:

1958 – 1986Janáčkova filharmonie Ostrava
1966 – 1995konzervatoř Ostrava
1991 – dosudOstravská univerzita v Ostravě

Odborné zaměření:

 • hra na klarinet,
 • komorní hra

Koncertní činnost:

 • Koncertně činný jsem od dob svých studií na Janáčkově akademii můzických umění v Brně. Tam jsem nastudoval základní repertoár, který jsem stále doplňoval jak díly našich skladatelů, tak díly skladatelů světových.
 • Mnohokrát jsem se zúčastnil jako sólista i jako komorní hráč přehlídek Českého koncertního umění v Praze nebo přehlídek koncertního umění Severomoravského kraje v Ostravě a Olomouci. Dvakrát jsem účinkoval jako sólista na Pražském jaru (1976 a 1986)
 • Byl jsem členem Ostravského dechového kvinteta a zakládajícím členem Musici Moravienses Ostrava. Jako sólista i člen jmenovaných komorních souborů jsem natočil velkou řadu skladeb pro rozhlas, televizi a pro gramofonovou firmu Supraphon a Panton. Taktéž jsem natáčel pro švédský, norský a německý rozhlas.
 • Absolvoval jsem řadu zahraničních vystoupení v mnoha evropských zemích a v Americe. Koncertoval jsem v Německu, Rakousku, Polsku, Maďarsku, Švýcarsku, Jugoslávii, Itálii, Španělsku, Norsku, Dánsku v Argentině aj.
 • Sólová spolupráce z významnými dirigenty a orchestry: V. Jiráček, J. Daniel, J. Waldhans, J. Pinkas, M. Konvalinka, O. Trhlík, O. Bohuňovský, T. Koutník a P. Engel (Německo) Janáčkova filharmonie Ostrava, Filharmonie Olomouc, Filharmonie Zlín, Státní filharmonie Brno, Janáčkův komorní orchestr.

Nahrávací činnost:

 • rozhlasové nahrávky s klavírem – J. K. Vaňhal, C. SaintSaëns, Hindemith, J. W. Kalivoda, M. Ištvan, V. Kalabis, M. Zenkl, E. Dřízga, O. Flosman, B. Martinů, W. Lutoslawski, P. Čotek, H. Rabaud, M. Báchorek, I. Stravivskij, K. M. v. Weber
 • rozhlasové nahrávky s orchestrem C. M. vWeber, L. Spohr, J. V. Stamic, K. Stamic, A. Hoffmeister , F. V. Kramář, R. Kubín, D. Milhaud, J. Podešva, M. Bruch, Z. Fibich, W. Lutislawsji
 • komorní skladby – C. Kreutzer, M. I. Glinka, W. A. Mozart, L. van Beethoven, J. Brahms, D. Milhaud, I. Stravinskij, V. dˇEndy, P. Hindemith, J. Podešva, V. Svatoš, W. A. Mozart, C. M. v. Weber, F. V. Kramář, K. Stanic, Z. Přecechtěl. Gramofonové desky – R. Kubín, Z. Fibich, P. Hindemith, E. Křenek, D. Milhaud.
 • CD – L. van Beethoven, J. Brahms

Účast v porotách:

Často jsem zván jako porotce do interpretačních soutěží. Mnoho let jsem působil jako člen nebo předseda soutěže konzervatoří u nás a na Slovensku. Byl jsem mnohokrát jmenován předsedou celostátní soutěže ve hře na dechové nástroje v Chomutově. V roce 1992 jsem byl členem mezinárodní poroty rozhlasové soutěže Concertino Praga. V roce 2004 a 2008 členem poroty. Mezinárodní klarinetové soutěže Pražského jara. Již mnoho let jsem členem nebo předsedou interpretační soutěže Karla Ditterse z Dittersdorfu ve Vidnavě. Ministerstvem školství České republiky jsem pravidelně jmenován předsedou zkušební komise pro absolutorium na Janáčkově konzervatoři v Ostravě.

Vedení kurzů:

2007 a 2008klarinetové kurzy na Hudebních akademiích v Poznani, Wroclavi a Katovicích.

Členství:

 • Umělecká rada Fakulty umění Ostavské univerzity v Ostravě,
 • Akademický senát na Fakulty umění Ostavské univerzity v Ostravě.


Nenalezen žádný záznam.AutorNázev práceTypRok
Františák IgorNové výrazové prostředky a moderní techniky hry na klarinetdisertační  
Františák IgorNové výrazové prostředky a moderní techniky hry na klarinetdisertační 2006 
Kozubíková RadmilaOsobnost a dílo Aleše Pavlorka se zaměřením na Koncert pro basklarinet a orchestr.diplomová 2009 
Pavlorek AlešHistorie Filharmonie Bohuslava Martinůdiplomová 2007 
Klapetek JindřichKlarinet v dílech soudobých skladatelů ostravského regionu (Milan Báchorek, Eduard Dřízga, Rudolf Kubín)diplomová 2006 
Smetka MarekHODONÍNSKÝ SYMFONICKÝ ORCHESTRdiplomová 2006 
Wišniewski DariuszSrovnání a vzájemné působení jazzu a evropské hudby.diplomová 2006 
Svoboda ArnoštHistorie nástrojářských rodůdiplomová 2005 


Nenalezen žádný záznam.

facebook
rss
social hub