Mezinárodní interpretační kurzy ve hře na klarinet a saxofon 2010

V posledním srpnovém týdnu se na Fakultě umění Ostravské univerzity konal již IX.ročník Mezinárodních interpretačních kurzů v oboru klarinet a saxofon. Za pomoci sponzorů se podařilo zrealizovat setkání více než čtyřiceti účastníků kurzů z České republiky, Polska, Maďarska, Itálie, Španělska, Slovinska, Srbska a Singapuru, kteří si mohli ověřit své hudební schopnosti v mistrovských třídách významných osobností klarinetové hry, jakými byli Igor Františák (ČR), Karel Dohnal (ČR), Jorge Montilla (Venezuela), Sylvie Hue (Francie), Arkadiusz Adamski (Polsko), József Balogh (Maďarsko) a Ronald Šebesta (Slovensko). Frekventanti saxofonových kurzů mohli navštěvovat hodiny francouzského saxofonisty Philippa Portejoiea nebo se mohli inspirovat ve třídě vyučujícího hry na saxofon na Fakultě umění OU Zbigniewa Kalety. Všichni jmenovaní sólisté se navíc představili na dvou celovečerních koncertech v hudebním studiu Českého rozhlasu v náročných dílech světových skladatelů a rovněž vytvořili komorní soubor, který předvedl Divertimento pro saxofon a klarinety Rogera Boutryho. Důležitou oporou lektorům i studentům kurzů byli také klavírní korepetitoři z Katedry klávesových nástrojů FU Eliška Novotná, Kateřina Konopová a Lukáš Michel. Na sobotním závěrečném koncertu se představili rovněž sami frekventanti, kteří v rámci více než dvě hodiny trvajícího vystoupení uvedli významné skladby klasického i méně známého repertoáru těchto nástrojů.

I letošní kurzy tak prokázaly důležitý rozměr konání této akce nejen v jeho profesionální podstatě, ale zároveň se staly přirozeným a neopakovatelným setkáním lidí mnoha národů Evropy, které mělo opět téměř rodinný charakter. Závěrem nutno poděkovat otci myšlenky uskutečnění těchto kurzů Ph.D. Igoru Františákovi z Katedry dechových nástrojů a vyslovit naději na kontinuitu těchto profesních i lidských přiblížení, která se u účastníků setkala s již tradičním vřelým přijetím.

Mezinárodní interpretační kurzy ve hře na klarinet a saxofon 2010

Zveřejněno / aktualizováno: 06. 03. 2017