Historický úspěch studentky Ostravské univerzity na Pražském jaru

Flétnistka Anna Talácková z Fakulty umění Ostravské univerzity se dostala mezi finalisty Mezinárodní flétnové soutěže Pražského jara. Historický úspěch flétnové třídy Jana Ostrého z katedry dechových nástrojů podtrhla navíc trojice jejich spolužaček, které obstály v silné mezinárodní konkurenci.

V Mezinárodní flétnové soutěži Pražského jara, mladých umělců do 30 let, zabodovaly hned čtyři studentky ostravské Fakulty umění. Michaela Blažková, Žofie Součková, Sylvie Schelingerová a Anna Talácková z flétnové třídy Jana Ostrého se  dostaly z předkola do hlavní soutěže. Obstály tak v konkurenci více než dvou set přihlášených z celého světa. Reprezentantky Ostravské univerzity se navíc neztratily ani v hlavní soutěži. Hned tři z nich – Michaela Blažková, Sylvie Schelingerová a Anna Talácková – postoupily mezi dvanáct nejlepších soutěžících a mohly bojovat o čtyři finálová místa. Michaela Blažková se Sylvií Schelingerovou nakonec zůstaly před branami finále. Sylvie Schelingerová poté získala cenu za nejlepší interpretaci Sonáty pro flétnu a klavír Bohuslava Martinů. Absolutní senzaci pak způsobila Anna Talácková, která nejen že postoupila do finále, ale zároveň za svůj suverénní a hudebně přesvědčivý výkon obdržela dělenou 2. cenu a může se tak pyšnit titulem laureáta. Pro studentku, která letos končí magisterská studia, je to bezesporu velké povzbuzení do budoucna.

„Mám velkou radost, jak se daří naší flétnové třídě a že tak výborně obstála v mezinárodní konkurenci. Nestává se téměř vůbec, že by z jedné školy či akademie, a to i z těch největších jako jsou např. v Paříži, Berlíně nebo Vídni postoupili do druhého kola rovnou tři studenti,“ říká vedoucí flétnové třídy Ostravské univerzity Jan Ostrý.

Podobný úspěch zatím nemá v historii Fakulty umění Ostravské univerzity obdoby a flétnová třída Jana Ostrého se tak zařadila mezi evropskou elitu.

„Myslím si, že stěžejní roli sehrály především tři faktory – mimořádně talentované a pracovité studentky, špičkový pedagog a intenzivní zcela profesionální příprava, jejíž součástí bylo například obehrávání repertoáru na seminářích, na koncertech nebo na jiných soutěžích, a dokonce také natočení některých soutěžních skladeb ve studiu Českého rozhlasu Ostrava. Věřím, že tento fantastický úspěch bude dostatečnou inspirací pro naše studenty i pedagogy a dokazuje, že kvalitní úrovně lze dosáhnout i mimo tradiční hudební metropole,“ uzavírá vedoucí katedry dechových nástrojů Fakulty umění prof. Dušan Foltýn.

Zveřejněno / aktualizováno: 20. 05. 2019