9. Mezinárodní soutěž nahrávek Grand Prix du Disque Frédéric Chopin má své vítěze

Již 9. ročník mezinárodní soutěže Grand Prix du Disque Fryderyka Chopina proběhla ve Varšavě 11. září 2020. Porotu tvořili významní polští mezinárodně uznávaní muzikanti, jmenovitě prof. Bronislawa Kawalla, prof. Andrzej Jasiński, prof. Andrzej Lupa, prof. Piotr Paleczny, Karol Radziwonowicz, Adam Rozlach, dr. Ewa Slawińska-Dahlig a prof. Wojciech Świtala.

Porota vyslechla 51 CD s nahrávkami hudby Fryderyka Chopina. V kategorii reedice historických nahrávek před 1. lednem 2000 získala první cenu nahrávací společnost DUX za album „Chopin“, Písně Fryderyka Chopina, op.74. Na albu zpívá sopranistka Henryka Januszewska, která je zároveň profesorkou na Akademii múzických umění v Katovicích a působí také jako garant na Katedře sólového zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity. Na CD ji doprovází mezinárodní uznávaný klavírista Marek Drewnowski. Jedná se o reedici nahrávky zrealizované roku 1988.

Gratulujeme.

Mezinárodní soutěž nahrávek Grand Prix du Disque Frédéric Chopin patří k nejprestižnějším událostem organizovaným společností „The Fryderyk Chopin Society“ ve Varšavě. Cílem akce je udělování cen a propagace nejlepších nahrávek Chopinovy ​​hudby pořízených producenty z celého světa. První ročník soutěže se konal 1985. Zpočátku se akce konala každé dva roky, ale později byla frekvence vydání soutěže změněna, aby umožnila porotě hodnotit nahrávky každých pět let. Od roku 1995, kdy se konal 4. ročník Grand Prix du Disque Frédéric Chopin, se soutěž stala událostí, která trvale doprovází mezinárodní klavírní soutěže Fryderyka Chopina ve Varšavě.

Henryka Januszewska-Stańczyk studovala sólový zpěv ve třídě prof. Helena Łazarska ve Státní hudební škole v Katovicích. V roce 1975 získala 4. cenu a cenu publika na 13. mezinárodní soutěži interpretů současné hudby v Rotterdamu. Kromě koncertní činnosti působí také jako pedagog na katedře vokální hudby Akademie múzických umění v Katovicích. Současná díla zaujímají v jejím rozsáhlém repertoáru hudby z různých období obzvláště důležité místo. Publikum festivalu „Varšavský podzim“ je známé mnoha premiérami. Zpívá také romantickou a barokní hudbu. S Eugeniuszem Knapikem mnohokrát přednesla písně F. Chopina a nahrála je do polského rozhlasu; vystupovala s Maciejem Paderewskim, Czesławem Stańczykem a v roce 1990 vydala Tonpress v jejím provedení CD za doprovodu klavíristy Marka Drewnowského.

Henryka Januszewska-Stańczyk

Zveřejněno / aktualizováno: 07. 01. 2021