Čerstvý absolvent doktorského studia – klavírista MgA. Oleksii Gerych, PhD.

V samém závěru ledna ukončil závěrečnou zkouškou a obhajobami koncertu a disertační práce svá studia na Fakultě umění OU Oleksii Gerych. Je v pořadí druhým absolventem – klavíristou doktorského programu na FU OU. Tím prvním byl před lety MgA. Lukáš Poledna, PhD., který působí jako korepetitor na katedře sólového zpěvu a zároveň vyučuje hru na klavír na opavské konzervatoři. Zde také krátce působil i Oleksii Gerych, který ale v současné době věnuje své síly spolupráci s baletním oddělením Janáčkovy konzervatoře a baletním souborem Národního divadla Moravskoslezského. Tato činnost baletního korepetitora jej také ve značné míře ovlivnila při výběru tématu jeho disertační práce – Morfogeneze klavírní improvizace v klasickém baletním tréninku. Díky jeho hlubokému zájmu o tuto problematiku, řadě studijních stáží, poctivému studiu literatury v daném okruhu a díky vynikající spolupráci se svým školitelem Mgr. Lukášem Michelem, ArtD a pedagogy v doktorském studijním programu vznikl mimořádný text, který bude jistě inspirací pro mnohé klavíristy, kteří se baletní korepetici věnují. Oleksii Gerych během svých studií na OU vykazoval zcela ojedinělý zájem o studovaný obor. Úspěšně absolvoval řadu mezinárodních interpretačních soutěží a studijních pobytů. Bylo by krásné, pokud by svým přístupem motivoval i ostatní studenty. Závěrem bych chtěla srdečně pogratulovat jemu i jeho pedagogovi Mgr. Lukáši Michelovi, ArtD.

Doc. Eliška Novotná

Výčet soutěžních úspěchů Oleksii Gerycha během studia na OU
20183rd Danubia Talents International Music Competition, Vác, Maďársko – 3. cena
2017The North International Music Competition, Stockholm, Švedsko – 3. cena