Workshop světoznámého polského zpěváka Włodzimierza Zalewskiego

Ve dnech 16. - 17. prosince 2018 se na Katedře sólového zpěvu FU OU uskutečnil workshop světoznámého polského zpěváka, pedagoga basisty prof. zw. dr hab. Włodzimierza Zalewskiego. Workhop se těšil velkému zájmu jak ze strany studentů tak i pedagogů. Aktivních posluchačů se přihlásilo 20, zbytek tvořili pasivní posluchači. Studenti nabídli prof. Włodzimierzu Zalewskiemu obsáhlý repertoár od ranního baroka, přes celé období klasicismu až po období pozdního romantismu. Profesor s velkým zájmem pracoval nad koncertním, operním, kantátovo–oratorním a písňovým repertoárem.

Jeho obrovská erudice, znalosti a vědomosti, bohatá operní, koncertní, umělecká a pedagogická praxe, osobní charizma předčily veškeré očekávání a zanechaly velký dojem u zúčastněných. Prof. Włodzimierz Zalewski hodnotil výbornou pěveckou úroveň aktivních účastníků workshopu, jehož řešitelem je doc. Alexandr Vovk, ArtD.

Włodzimierz Zalewski

je léta spojený s Teatrem Wielkim — Operą Narodową w Warszawie (Národní divadlo ve Varšavě) i Teatrem Wielkim w Łodzi, (Velkém divadle v Lodži) Akademią Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi (Hudební akademie Gražyny i Kejstuta Basevičů) i Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (Hudební univerzita Fryderyka Chopina). Je laureátem polských i mezinárodních pěveckých soutěži. Jeho bohatý operní repertoár zahrnuje víc než 50 hlavních postav basového oboru. Zpíval v polských i zahraničních divadlech v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Francii, Řecku, Holandsku. Zúčastnil se světových i polských premiér, jako Sandor Balassy's Drausen von der Tur (Einbiniger), titulní role v Karla Kogler's Kohlhass (nahrávka a film), Romuald Twardowski's Maria Stuart and Lord Jim, Krzysztof Penderecki's Ubu Rex and Elżbieta. Na svém kontě má bohaté množství CD, televizních a rozhlasových nahrávek. Spolupracoval s vynikajícími světovými dirigenty, jako např. Zygmuntem Latoszewskim, Jerzym Katlewiczem, Jerzym Semkowem, Henrykiem Czyżem, Antonim Wicherkiem, Bogusławem Madeyem, Antonim Witem, Semionem Byczkowem, Manfredem Mayrhoferem, Gerdeem Mediezem, Romanem Zeilingerem, Christianem Thielemanem. Účinkoval v představeních slavných režisérů, jako jsou Andrzej Żuławski, Marek Weiss-Grzesiński, Paul Flieder, Pier Luigi Pizzi, Pier Luigi Pier'Alli, Gilbert Deflo, Marcel Bluwal, Willi Decker, Christof Loy. Jeho slavnými absolventy, kteří dostali oceněni na polských i mezinárodních soutěžích a také zpívají na scénách divadel (MET, La Scala, Cowent Garden, Bolshoi...) jsou Piotr Nowacki, Mariusz Kwiecień, Daniel Borowski, Piotr Miciński, Dariusz Machej, Remigiusz Łukomski, Arnold Rutkowski, Stanisław Kierner, Łukasz Rosiak, Tomasz Rudnicki, Damian Konieczek, Piotr Płuska, Mirosław Witkowski, Szymon Komasa. V létech 2002-2005 byl Vedoucím Katedry sólového zpěvu Hudební univerzity Fryderyka Chopina ve Varšavě a v létech 2002-2008 rovněž děkanem vokálně-herecké fakulty v Hudební akademii Gražyny i Kejstuta Basevičů v Lodži.

Workshop světoznámého polského zpěváka Włodzimierza Zalewskiego

Zveřejněno / aktualizováno: 23. 01. 2019