Fakulta umění podporuje hudební aktivity krajanů ve Vídni

Před nedávnem světlo světa spatřila nová notová edice, na jejímž vzniku má výrazný podíl Fakulta umění OU. Konkrétně pak vedoucí Katedry teorie dějin a umění Dr. Viktor Velek. Do jeho badatelského portfolia už řadu let patří výzkum hudební kultury vídeňských Čechů. Díky fakultě už byla vydána jeho kniha "Lumír 150" věnovaná sbormistrům krajanského zpěváckého spolku Lumír ve Vídni (zal. 1865). Za pokračování knihy lze považovat i sérii notových edicí, na kterých se Viktor Velek podílí tím, že vyhledává rukopisný notový materiál a píše k edicím předmluvy.

Dosud byly vydány celkem tři celky se sborovou tvorbou lumírovských sbormistrů, kteří byli současně také skladateli. Jako první se na řadu dostala dvojice Bohuslav Čumpelík a Alois Konstantin-Křtinský, druhým vydaným počinem byla sborová tvorba vyškovského rodáka Josefa Ferdinanda Skalického a novinkou je vydání sborů Anatola Archangelského. Na výzkumu života a díla tohoto ruského skladatele ve Vídni se mj. podílel i Dr. Vítězslav Vilímek z Oddělení rusistiky Katedry slavistiky FF OU.

Vydávání not těchto zapomenutých autorů sleduje především jeden cíl: upozornit na jejich tvorbu prostřednictvím profesionálně zpracovaného notového materiálu. Osvětluje se tím současně i zajímavá hudební kultura slovanských menšin ve Vídni, kde tyto snahy dnes finančně podporuje Bundeskanzleramt der Republik Österreich. Zájemci o notový materiál mohou psát na adresu .

Viktor Velek (vpravo) v roli moderátora při křtu CD Impossible Dream člena Wiener Staatsoper Adama Plachetky.

Zveřejněno / aktualizováno: 13. 02. 2018